REJESTRACJA:
tel. 601 641 503

badania ABR/BERA

doctor
Badania ABR (skrót od angielskiego „auditory brainstem response”, czyli „słuchowa odpowiedź pnia mózgu”) to inaczej badania potencjałów słuchowych wywołanych. Jest to rodzaj obiektywnych badań słuchu, które nie wymagają współpracy ze strony pacjenta. Badana jest reakcja mózgu na dźwięk. Dzięki temu można twierdzić, czy dana osoba ma wadę słuchu, a jeżeli tak, to jak bardzo zaawansowaną. Taki rodzaj badania ma tę zaletę, że można je przeprowadzić u niemowląt, małych dzieci i u osób niewspółpracujących z osobą przeprowadzającą badanie.

Jak wygląda badanie ABR?

Badanie ABR wymaga, aby na głowie i skroniach pacjenta zostały umieszczone cztery elektrody. Oprócz tego, osoba badana ma na uszach słuchawki, z których wydobywają się dźwięki o różnej częstotliwości. Dźwięk o danej częstotliwości odtwarzany jest kilkakrotnie, także w różnych natężeniach. Elektrody mierzą reakcje nerwowe pnia mózgu na poszczególne dźwięki i przesyłają te dane do komputera. Wyniki są przedstawiane w formie wykresu. Dzięki takiemu badaniu można wykryć próg słuchu danej osoby. Badanie jest całkowicie niebolesne, nie niesie za sobą żadnych powikłań.
Badanie najlepiej wykonywać w czasie, kiedy badana osoba śpi. Nie jest wtedy rozpraszana przez czynniki zewnętrzne, nie porusza się i jest spokojna. Jeśli pacjenta trudno uśpić, stosuje się narkozę.

Jak przygotować dziecko do badania ABR?

Osobami badanymi tą metodą są najczęściej dzieci. Najkorzystniej byłoby, gdyby przespały całe badanie. Niemowlę rodzice powinni wziąć na badanie zmęczone i głodne. Można nieco przesunąć porę karmienia i starać się, aby dziecko nie spało zbyt wiele w domu. Tuż przed rozpoczęciem, kiedy dziecko jest już w wyciszonym pomieszczeniu pomiarowym, trzeba malucha nakarmić. Wtedy jest największa szansa, że dziecko prześpi cały test.

Umówienie terminu badania: Tel. 601 641 503, ul. Letnia 2, Jelenia Góra

Badanie przeprowadzamy u dzieci do 6 roku życia.

Dane kontaktowe:

Poradnia
Laryngologiczna
Aleja Wojska Polskiego 75, Jelenia Góra
tel. 601 641 503
e-mail: jclmed@op.pl

Poradnia
Foniatryczno-audiologiczna
ul. Groszowa 1, Jelenia Góra
tel. 75 753 25 83

Lokalizacja

Poradnia laryngologiczna
Aleja Wojska Polskiego 75, Jelenia Góra

Click to open larger map

Aktualności


projekt i wykonanie strony: lagraf.co